6 typów polskiego patrioty

 

PATRIOTA KIBIC


Na co dzień zwyczajny pracownik biurowy, nauczyciel, dźwigowy.

Budzi się przy okazji imprez sportowych z udziałem Polaków.

Szczególnie aktywny w pobliżu skoczni narciarskich i boisk do siatkówki. Często występuje w niedużych grupkach, które śmiałym krokiem zdążają w kierunku jednego punktu - zwykle stadionu - gdzie następuje komasacja podobnych osobników.

Charakterystyczny biało-czerwony strój, flaga w tychże kolorach. Osobniki obojga płci nanoszą też biało-czerwone barwy na skórę twarzy.

Patriotę kibica rozpoznasz po licznych gadżetach, w które zbroi się przed wyjściem z domu. Oprócz wspomnianej flagi osobnik ten często występuje w fikuśnych nakryciach głowy, ogromnych rękawicach a nawet z husarskimi skrzydłami. Swoją obecność manifestuje rytmicznym dźwiękiem gwizdka i okrzykami, np. "Polska, biało-czerwoni", "Adam Małysz" a niekiedy "Nic się nie stało".

Istnieje typ patrioty kibica, który przedkłada domowe pielesze nad stadionowy harmider. Od stadionowego odpowiednika odróżnia go trzymany w dłoni browar i pilot do telewizora.

 

 

PATRIOTA MOHEROWY


Nazwa pochodzi od specyficznego nakrycia głowy przedstawicieli grupy.

Patrioci moherowi posiadają niezwykłą zdolność do koncentracji i samoorganizacji. Poziom mobilizacji jest u nich odwrotnie proporcjonalny do umiejętności dialogu, co czyni tę grupę dość hermetyczną.

Blisko związani ze swoimi przywódcami i sobą nawzajem, z nieufnością patrzą na inne typy patriotów.Są bastionem honoru, przedmurzem polskości i strażnikami pamięci. Jako samotna wyspa w morzu indyferentyzmu starają się ochronić Polskę przed wszelkimi zagrożeniami. A wróg, jak wiadomo, nie śpi. 

I czai się wszędzie.
PATRIOTA MARSZOWY


Naukowcy jako miejsce jego pochodzenia uznają stadiony piłkarskie. Prawdą jest, że charakterystycznymi gadżetami patrioty marszowego są szalik, flaga a niekiedy raca. 

Aktywny głównie raz w roku, swój patriotyzm wyraża poprzez maszerowanie w dużej grupie głównymi ulicami miast. Ponieważ w corocznym spotkaniu biorą udział różne podtypy patrioty marszowego, okrzyki patriotyczne wznoszone przy okazji pochodu dotyczą tak polityki historycznej ("A na drzewach zamiast liści..."), jak i obecnego stanu państwa ("Tusk, ty ...").

Na co dzień przedstawiciele tego typu, w chwilach wolnych od szkoły, prowadzą intensywną propagandę internetową. Widoczni na forach, w komentarzach jak i na facebooku, często toczą długie dysputy ukazujące różnorodność poglądów i, znany nam już z poprzedniego typu, brak umiejętności konsensusu.

Co warte zauważenia, barwa tęczowa budzi ich niesłabnącą nienawiśćPATRIOTA LOKALNY


Bliskie jest mu przysłowie:"Bliższa koszula ciału, niż sukmana".

Aktywny w społecznościach regionalnych, zwłaszcza na terenach wiejskich. Po powrocie z pracy (z pola) angażuje się w życie miejscowej spółdzielni, koła gospodyń wiejskich czy drużyny harcerskiej. Wraz z sąsiadami odnawia miejscową kapliczkę a wiejskiej szkole nadaje imię zastrzelonego w pobliskim lesie cichociemnego.

Zajadle walczy z sąsiednią parafią na piękniejszy wieniec dożynkowy. 

O jego obecności w miastach świadczą komentarze na ścianach i forach o treści "Słoki precz z Warszawy".

PATRIOTA WIRTUALNY


Miejsca, w których można go spotkać to facebook oraz portale typu kresy.pl czy narodowcy.org. Istnieje wiele odmian tego typu patrioty. Lwią część stanowi grupa aktywizująca się poprzez zmianę zdjęcia profilowego na biało-czerwoną flagę, względnie umieszczenie rocznicowego komentarza. Istnieją też osobniki zmobilizowane do internetowej walki z "lewackimi" interlokutorami. Specjalizują się w hejtowaniu, zakładaniu grup poparcia i zapraszaniu znajomych do udziału w wydarzeniach typu "Milion lajków dla płk. Iksińskiego". 

Ich fejsbukowe walle są niezgłębioną kopalnią patriotycznych piosenek (od rapu po disco polo) i grafiki z husarią, względnie marszałkiem Piłsudskim.

Patriota wirtualny jest też niekwestionowanym mistrzem w tworzeniu memów, które napełniają umysły gimnazjalistów miłością do ojczyzny. Przeważnie...
 

EKO - PATRIOTA


Jego działalność przejawia się w protestach przeciwko wycince drzew czy walce o stworzenie nowego wybiegu dla psów. 


Typ ten nie zawaha się przed podniesieniem papierka zaśmiecającego chodnik na jego drodze do domu. Segreguje śmieci, oszczędza prąd oraz wodę i pomaga sąsiadowi znieść wersalkę z 3. piętra.

Zmobilizowany potrafi łączyć się w grupy a nawet wcisnąć "swojego człowieka" do miejscowych organów władzy. 

Pobudzany internetowymi doniesieniami zaczyna jeść jabłka bądź przestaje robić zakupu w niektórych sklepach.


2 komentarze:

  1. Michale do której kategorii wpisujesz siebie?

    OdpowiedzUsuń