Mój pierwszy raz

Niedzielny wieczór a zatem czas najwyższy by zabrać się za pracę domową!

Tak jest. Po dwóch latach znowu zacząłem naukę. I to nie byle gdzie ale - ba! - w Poczdamie!


Zapisałem się ostatnio na kurs: The future of storytelling na stronce poleconej przez znajomego (dzięki Jasiu!). Zainteresowani znajdą tam masę innych interesujących kursów - polecam.


Po pierwszych zajęciach sympatyczna pani profesora zadała pracę domową:


Please think about which story you have read, seen, listened to, played or experienced has impressed you most in your life. … Which story can you still very well remember? Write down both, the summary of this story (what you remember of the story, not what Wikipedia says.. :) and – on the other hand: – what made it so special to you that you can still remember it.


Zamiast pisać do szuflady odrobię pracę domową tutaj. A ponieważ takie creative task będzie co tydzień, to mam nadzieję, że publiczne odrabianie zmotywuje mnie do pracy :)Zastanawiałem się długo nad najważniejszym opowiadaniem w moim krótkim życiu....

Bullshit!

A gdzie tam, wcale się nie zastanawiałem. Od razu wiedziałem, że największy wpływ miała na mnie książka Ferdynand Wspaniały przeczytana gdy miałem 9-10 lat. 


Nie Władca Pierścieni? Nie Wojna i pokój? Nie Historia Mazowsza t. 1???

Otóż nie.

Książka Ludwika Kerna o psie, któremu śni się że jest człowiekiem wywróciła mi świat do góry nogami i otworzyła oczy na zupełnie nową rzeczywistość (jakkolwiek idiotycznie by to nie brzmiało).

Oczywiście, że za Chiny Ludowe nie pamiętam fabuły, z trudem przypomniałem sobie nawet tytuł! Pamiętam za to co innego - to była moja pierwsza książka-bajka fantasy, si-fi czy cholera wie jak ten gatunek nazwać.


Jasne, oglądałem pewnie jakieś bajeczki, muminki, smerfy etc. Ale ta książka miała prawdziwą fabułę, a 9-latkowi wydawała się pełna jakiejś głębi (w porównaniu do smerfów, ma się rozumieć). Psisko, otoczone na co dzień ludźmi, chciało się wybić, zostać kimś innym, kimś ważnym i ściskać dłonie elegancko ubranych gentelmanów popijających szampana. Kurde, to była pierwsza książka, z której bohaterem mogłem się utożsamiać!


Poza tym,  po raz pierwszy zobaczyłem, że książki można pisać o wszystkim a autor może robić z czytelnikiem co mu się żywnie podoba. Wzbudzać emocje, rozbawiać, zmuszać do myślenia. Przez pryzmat psiego marzenia można np. pokazać relacje między ludźmi, ich plany i nierealne czasem sny.

Potem podobne wątki znalazłem u Pratchetta (przy całej oczywiście różnicy poziomów).


Bez dwóch zdań, Ferdynand Wspaniały podziałał na moją wyobraźnię bardziej niż wszystkie panie polonistki razem wzięte.


Gdyby nie on, pewnie nie byłoby tego bloga.1 komentarz:

  1. Nie ma za co :) Niesamowite co internet ma do zaoferowania. A tutaj podziele sie jesze linkiem, bo warto. https://iversity.org/c/6?r=9e746

    OdpowiedzUsuń